Orlik - siedziba polskiej prowincji
Orlik to mała wieś leżąca na terenie parafii Leśno w diecezji pelplińskiej. Ukryta jest w Borach Tucholskich w pobliżu licznych jezior kaszubskich i małej rzeczki Muśliny. Położona jest ok. 30 km od Chojnic i mniej więcej tyle samo od Kościerzyny i Bytowa.
Po nawałnicy, która miała miejsce 11 sierpnia 2017 r. krajobraz uległ całkowitej zmianie, zamiast pięknych lasów wokół powstały puste przestrzenie.
To właśnie w tej miejscowości powstała siedziba polskiej prowincji. A wszystko zaczęło się od uporządkowania zniszczonych zabudowań i zaniedbanego gospodarstwa. 14 listopada 1935 r. dotarły tutaj pierwsze Siostry. Nie odstraszyły ich zastane warunki. Zanim plany dotyczące nowego klasztoru nabrały realnych kształtów, siostry mieszkały w starym zabudowaniu w tzw. Domu św. Józefa. Po długich staraniach w 1937 r. rozpoczęto budowę nowego klasztoru. W sierpniu mury klasztoru były gotowe. W czasie II wojny światowej w budynku stacjonowali Niemcy. Siostry z bólem wspominają ten okres czasu. Zostały wysiedlone z Orlika. Wróciły z powrotem 12 kwietnia 1945 r. Zastały zniszczone i ograbione budynki. Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu wszystkich Sióstr, w Orliku mogło ponownie rozpocząć się normalne życie zakonne.
Budowa domu prowincjalnego
Powstanie prowincji polskiej
W 1947 r. przeniesiono nowicjat z Chojnic do Orlika. 4 października 1948 r. w Uroczystość św. Franciszka decyzją Rady Generalnej komisariat w Polsce został podniesiony do godności polskiej Prowincji pod wezwaniem Maryi Wspomożenia Wiernych z siedzibą w Orliku. Pierwszą Przełożoną Prowincjalną została S. Rafaela Schmitz. Obecnie posługę Przełożonej Prowincjalnej pełni S. Majella Lizińczyk.
Orlik dzisiaj
Dzisiaj klasztor w Orliku jest nadal domem prowincjalnym i formacyjnym (zapraszamy do galerii zdjęć). Nadto pełni funkcję domu rekolekcyjnego, który jest otwarty na różnego rodzaju grupy parafialne i społeczne. Każdy szukający Boga, modlitwy i ciszy może znaleźć dla siebie miejsce. Obecnie w Orliku przebywa ok. 40 sióstr.