Peregrynacja obrazu MB Budsławskiej w Stołbcach na Białorusi

Narodowe sanktuarium w Budsławiu zajmuje centralne miejsce w życiu Kościoła na Białorusi. Obraz Matki Bożej Budsławskiej - Patronki Białorusi - jako cudowny po raz pierwszy wspomniany został w 1617 r. Główna uroczystość obchodzona jest 2 lipca. W bieżącym roku jest obchodzona czterechsetna rocznica przybycia obrazu Matki Bożej Budsławskiej. To główne wydarzenie dla Kościoła Katolickiego na Białorusi w Roku Wiary – stwierdził metropolita mińsko-mohylewski, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Dla białoruskich katolików Budsław, leżący 150 km na północ od Mińska, to miejsce szczególne. - Jest nazywany białoruską Częstochową. Kościół był tam zawsze otwarty, nawet w okresie komunizmu, gdy nie było kapłana. Pielgrzymki odbywały się także w czasy sowieckie. Może nie tak jak teraz, kiedy kilkaset osób idzie na piechotę, ale przyjeżdżano samochodami, wozami albo na rowerze. To święte miejsce – podkreślił metropolita.
Kopia obrazu Matki Bożej Budsławskiej peregrynuje po wszystkich katolickich parafiach Białorusi, a dewiza Roku Wiary w Kościele na Białorusi brzmi: „Maryja – Matka naszej wiary”.
Zdjęcia z peregrynacji obrazu w Stołbcach
W dniach 21 - 22 maja br. obraz Matki Bożej Budsławskiej dotarł do parafii św. Kazimierza w Stołbcach, w której posługują Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej: Nicola Gierszewska i Julia Derbin. W uroczystościach powitania i pożegnania wzięła udział Przełożona Prowincjalna S. Mirona Turzyńska oraz S. Genowefa Maroszek i S. Bernadetta Bąk. Słowo powitania w imieniu Sióstr wypowiedziała S. Maria Harokhavik - pochodząca z tej parafii.
Cudowny obraz Matki Bożej z końca XVI wieku, do którego przybywają pielgrzymujący do Budsławia, został według tradycji podarowany wojewodzie mińskiemu Janowi Pacowi przez papieża Klemensa VIII. Później trafił do bernardynów, którzy umieścili go w drewnianym kościółku. Wkrótce obraz zasłynął cudami i przez kolejne wieki przyciągał liczne pielgrzymki.