Maraton modlitewny w intencji ofiar handlu ludźmi
przez Franciszkanka
Nie bądźmy obojętni!
Już po raz siódmy międzynarodowa sieć zakonna "Talitha Kum" organizuje maraton modlitewny i dzień refleksji przeciwko handlowi ludźmi. „Talitha Kum” to międzynarodowy projekt, która przeciwstawia się współczesnemu niewolnictwu. Jej celem jest także walka z przemocą seksualną. Misja ta powstała w 2009 r. z inicjatywy Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich. Obecnie włącza się w nią ok. 2000 sióstr i kobiet konsekrowanych, które w różnych miejscach świata – incognito – wyciągają z niewoli handlu ludźmi i i pomagają im odbudować swoje życie. Projekt działa w 70 państwach na 6 kontynentach.
Jak co roku Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi przypada 8 lutego w liturgiczne wspomnienie Św. Józefiny Bakhity. Tegoroczne hasło brzmi: „Ekonomia bez handlu ludźmi”. Tym razem, z uwagi na obostrzenia sanitarne, wydarzenie odbędzie się jedynie w formie wirtualnej.
W tym dniu będzie trwał 7-godzinny maraton modlitewny w intencji ofiar handlu ludźmi w godzinach 10.00-17.00. Różne kontynenty będą modlić się w wyznaczonych odcinkach modlitewnych:
10:10-12:20 – Azja, Oceania, Bliski Wschód
12:20-13:00– Afryka
13:00-15:00 – Europa; w tym czasie swoje przesłanie przekaże Papież Franciszek
15:00-16:00 – Ameryka Południowa
16:00-17:00 – Ameryka Północna
Modlitwa będzie transmitowana bezpośrednio na YouTube’owym kanale organizatorów, czyli youtube.com/c/preghieracontrotratta Wspólne chwile modlitwy będą tłumaczone na pięć języków.
W Europie z roku na rok rośnie liczba ofiar handlu ludźmi. Włoska Caritas zwraca uwagę na coraz bardziej niepokojące statystyki, a wiążą się one głównie z napływem migrantów. Są oni sprzedawani do niewolniczej pracy na budowach czy w rolnictwie. Kobiety zaś najczęściej stają się ofiarami wykorzystywania seksualnego. Kolejną, mniej widoczną odmianą handlu ludźmi jest rynek nielegalnie pozyskanych organów oraz sprzedawanie dzieci do adopcji. Na świecie jest ponad 40 mln ofiar handlu ludźmi, w tym 10 mln to nieletni. Tegoroczny plakat promujący inicjatywę zawiera fotografię rzeźby zatytułowanej „Uwolnić uciśnionych”, wykonanej przez kanadyjskiego artystę Tima Schmalza, który jest także autorem pomnika uchodźców znajdującego się na placu św. Piotra. Twórca plakatu zaznacza, że zależało mu na pokazaniu związków handlu ludźmi z problemem migracji.
Dołóżmy wszelkich starań, by włączyć się do maratonu modlitewnego osób zakonnych na całym świecie i tego dnia otoczyć naszą troską i modlitwą dzieci, kobiety i mężczyzn żyjących w sytuacjach niewoli. Niechaj to będzie także czas refleksji, w jaki sposób zapobiegać handlowi ludźmi i przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy i wyzysku.