Częstochowa: Dni Prowincji

przez Franciszkanka

Jestem, pamiętam, czuwam - dziękczynienie za 70 polskiej prowincji

W dniach 22/23 lipca Siostry Franciszkanki zgromadziły się w Częstochowie, aby podczas Dni Prowincji dziękować Bogu za 70 lat istnienia polskiej prowincji. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej powstało w Holandii w 1835 r., 152 lata temu siostry dotarły na ziemie polskie, zaś polska prowincja została powołana 4 października 1948 r.

Dziękczynienie za 70 lat rozpoczęło się 4 października 2018 r. we wspólnotach lokalnych, swój punkt kulminacyjny osiągnęło w dniu 22 lipca – w dzień imienin założycielki Magdaleny Damen w Częstochowie, na które przybyło ponad 80 sióstr z Polski i Białorusi. Pierwszym punktem spotkania była konferencja Przełożonej Prowincjalnej S. Mirony Turzyńskiej, która przybliżyła najważniejsze wydarzenia dokonujące się tuż przed powstaniem polskiej prowincji. We wrześniu i październiku 1948 r. w Polsce odbywała się wizytacja generalna, którą przeprowadzała przełożona generalna M. Ignace Holtus wraz z radną generalną S. Gondą z Holandii. To dzięki ich listom można było zobaczyć, w jakich trudnych, powojennych warunkach polski komisariat tworzył fundamenty przyszłej prowincji.  

Kolejnym punktem była Msza św. sprawowana w Sanktuarium Krwi Chrystusa przez Ks. Andrzeja Przybylskiego – biskupa pomocniczego diec. częstochowskiej. Ks. Biskup w swej homilii nawiązał do patronki dnia – św. Marii Magdaleny, ukazując jej osobistą relację z Jezusem Zmartwychwstałym. To od tej relacji, od tego czy ona jest w centrum w życiu zależy świętość prowincji. Siłą prowincji jest świętość każdej siostry. Św. M. Magdalena jak i założycielka Magdalena Damen uczą nas, że są sprawy pilne i ważne. Nie ma ważniejszej sprawy od codziennego spotykania się z Jezusem.  Może być pełno Boga w naszych posługach, ale może nie być Go w naszym sercu – podkreślał Bp Przybylski. Jako zgromadzenie macie bardzo dużo podobnych cech, które posiadała Maria Magdalena, nade wszystko franciszkańska prostota…pokuta i miłość...płacz nad swym grzechem… Zatrzymajcie się nad pytaniem Jezusa: Kobieto, siostro, czemu płaczesz, kogo szukasz? Jeśli ktoś kocha Boga, to Go szuka w pilnych rzeczach, a szukanie Boga to inne imię miłości. – zakończył ks. Biskup.

Następnie ks. Bp Przybylski w popołudniowej konferencji przybliżył ideę czuwań nocnych na Jasnej Górze, które powstały podczas Soboru Watykańskiego II oraz Apelu Jasnogórskiego nawiązując do istotnych słów: Jestem, pamiętam, czuwam! Jestem to pokora stawania w prawdzie. Pamiętam to rozważać wszystko w oparciu o Słowo Boże. Czuwam to pracować nad czystością swego życia.

Komisja formacyjna przygotowała pracę w grupach. Siostry dzieliły się dobrem, które dokonuje się w ich życiu w myśl zawołania Założycielki: „ To nie moje dzieło, to Jego dzieło”, jak również starały się zobaczyć blaski i cienie swojej prowincji.

Począwszy od Apelu Jasnogórskiego siostry podjęły nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Czarnej Madonny, które wypełniły modlitwy dziękczynne, wynagradzające jak również błagalne o wierność złożonym ślubom i dar nowych powołań. O północy w kaplicy jasnogórskiej była odprawiona msza św. którą sprawował O. Samuel Pacholski by zawierzyć nowe karty historii polskiej prowincji. W czasie homilii zatrzymał zebrane siostry nad ogromnym darem, jakim jest wiara, co osłabia i co ją umacnia. Każda z sióstr wróciła umocniona i na nowo zaproszona do podjęcia słów apelu, by zawsze być, pamiętać i czuwać z Maryją i jego Synem. Niech Bóg będzie uwielbiony za wczoraj, dziś i błogosławi na jutro!

Wróć